8 декември 2023 г.
Ендометриумът е тъканта, която нормално покрива матката или утробата. Ендометриозата е заболяване, при което тъканта, подобна на ендометриума, расте извън матката и в други части на тялото. Ендометриозата най-често се открива върху яйчниците, фалопиевите тръби, външната повърхност на матката и върху тъканите, които държат матката на нейното място. Може да се появи и на вагината, вулвата, червата, пикочния мехур или ректума. Рядко се появява на други части на тялото като кожа, бели дробове или мозък. Смята се, че засяга повече от 11% от жените на възраст между 15 и 44 години. Бременността е възможна чрез овладяване на усложненията с добра пренатална грижа.
Причини за ендометриоза
Точната причина за ендометриозата е неизвестна. Въпреки това, някои възможни фактори, които могат да причинят ендометриоза при жените, са:
Рискови фактори за ендометриоза
Предполагаемите рискови фактори за ендометриоза:
Симптоми на ендометриоза
Симптомите на ендометриоза могат да варират от една жена до друга. Докато някои жени може да имат едва забележими симптоми, други жени може да изпитат силна болка, която може да попречи на ходенето на училище или работа. Симптомите на ендометриозата могат да включват:
Ендометриозата може също да доведе до чувство на депресия при жените. Според изследвания, ендометриозата е свързана с множество здравословни проблеми, които засягат жените, като фибромиалгия, синдром на хроничната умора и автоимунни състояния като лупус и множествена склероза.
Етапи на ендометриоза
Според Американското дружество по репродуктивна медицина ендометриозата се класифицира в четири етапа въз основа на местоположението, количеството, дълбочината и размера на ендометриалната тъкан.
Разпространението на ендометриалната тъкан, засягането на тазовите структури от заболяването, степента на тазовите адхезии и запушването на фалопиевите тръби са специфични критерии, които помагат при класифицирането на етапите на ендометриозата.
Етапът на ендометриоза не означава непременно нивото на болка, други симптоми или вероятността от безплодие, което жената би изпитала. Например, една жена в първи стадий може да има огромна болка, докато четвърти стадий може да бъде напълно безсимптомен.
Влияние на ендометриозата върху плодовитостта
Въпреки че ендометриозата влияе върху шанса на жената да забременее, повечето жени с лека ендометриоза не са безплодни. Около 70% от жените с лека до умерена ендометриоза забременяват без медицинска намеса.
Въпреки че точната връзка между безплодието и ендометриозата е неизвестна, тежестта на състоянието и местоположението на ендометриалната тъкан също играят роля при определяне на резултата. Важно е да се знае, че дори при тежка ендометриоза е възможно естествено зачеване.
Ендометриозата може да увеличи риска от спонтанен аборт. Можете да предотвратите спонтанен аборт само с лечение на ендометриозата. Спонтанен аборт се случва при около една на всеки пет бременности. Рискът обаче нараства до една на всеки четири бременности при ендометриоза. В повечето случаи се препоръчва операция. Въпреки това, можете да се консултирате с Вашия лекар, за да разберете коя процедура е най-подходяща за Вас.
Около една от 80 до 100 бременности завършва с извънматочна бременност, рискът е повече от два пъти по-голям при жени с ендометриоза.
Проучванията показват, че ендометриозата може да повлияе неблагоприятно на качеството на яйцеклетката, възпрепятствайки способността й да завърши съзряването и да се подложи на оплождане. Дълбоката овариална ендометриоза може да разруши яйчниковата тъкан, което води до преждевременна яйчникова недостатъчност. Това може да причини проблеми с овулацията и функциите на яйчниците.
Влияние на ендометриозата върху бременността и бебето
Повечето жени с ендометриоза имат нормална бременност и не е необходимо допълнително наблюдение или специални грижи. Въпреки това, лекарят ще следи кръвното Ви налягане.
Жените с ендометриоза може да са изложени на малко по-висок риск от развитие на следните усложнения:
Ендометриозата може да се подобри по време на бременност, поради липса на периоди, но може да се появи повторно и да причини проблеми със следващо зачеване. Някои жени съобщават за облекчаване на болезнените симптоми на ендометриоза след менопаузата, тъй като тъканите спират да растат, тъй като тялото спира да произвежда естрогенен хормон.
Диагностика на ендометриоза
Лекарят ще поиска подробна медицинска история, за да изключи други възможни причини за симптомите. Типични симптоми на ендометриоза и болка, които не се подобряват с обичайните лекарства за менструални болки, може да показват наличието на ендометриоза.
Следните тестове могат да помогнат за потвърждаване на диагнозата:
Лечение на ендометриоза
Лекарства за ендометриоза
1. Болкоуспокояващи Нестероидните противовъзпалителни средства, като ибупрофен или други лекарства без рецепта, се използват за облекчаване на болката.
2. Хормонални лекарства
Хирургична корекция на ендометриоза
3. Лапароскопия Тънка тръба с леща и светлина се вкарва в коремната кухина, като се прави малък разрез в коремната стена. След това лекарят ще премахне израстъците на ендометриума.
4. Лапаротомия По-обширната операция премахва максимално възможния ендометриум с минимално увреждане на здравата тъкан.
5. Хистеректомия Това е процедура за отстраняване на матката и евентуално заедно с яйчниците или фалопиевите тръби. Препоръчва се, когато всички други лечения не работят. Обилна менструация, фиброиди, болки в таза, пролапс на матката, рак на яйчниците, рак на шийката на матката, рак на матката и др., са някои от причините, които могат да показват необходимостта от хистеректомия.
6. Чревна хирургия Това може да се препоръча, ако ендометриозата се е развила в стената на червата.
Предотвратяване на ендометриоза
Докато превенцията на ендометриозата не е напълно възможна, можете да намалите шансовете си за развитие на ендометриоза, като намалите нивата на хормона естроген в тялото си.
Следните мерки могат да помогнат:
Някои фактори, които могат да намалят шансовете за ендометриоза, включват бременност, по-късно начало на цикъл в юношеството, кърмене и ядене на повече плодове, особено цитрусови плодове.
Допълнителна и алтернативна медицина за лечение на ендометриоза
Някои жени могат да намерят естествените терапии полезни при лечението на ендометриоза. Въпреки това, тъй като няма медицински доказателства в подкрепа на тези твърдения, трябва да се свържете с Вашия лекар, преди да обмислите или използвате някоя от тези терапии.
Следните терапии могат да помогнат при лечението на някои симптоми на ендометриоза:
Ендометриозата може да се контролира с лекарства, хирургични процедури или комбинация от двете. Курсът на лечение зависи от тежестта на Вашето състояние. Ендометриозата може да окаже голямо влияние върху психическото състояние на жената. Тези, които изпитват силна болка, може би знаят, че ендометриозата може да бъде променящо живота и изтощително състояние, особено за жени, които се опитват да забременеят. Ако се чувствате тревожни или депресирани поради ендометриоза, може да потърсите помощ от лекар.
Използвани източници:
1. Endometriosis. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/endometriosis
2. Endometriosis. https://www.nhs.uk/conditions/endometriosis/
3. Endometriosis. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/endometriosis
4. Endometriosis. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/endometriosis
5. Endometriosis Stages: Understanding the Different Stages of Endometriosis https://www.endofound.org/stages-of-endometriosis
Препоръчано за Вас
Медицински Център Терзийки
ул. "Славянска" 60, Благоевград
от вторник до четвъртък
от 09:00 до 16:00 ч.
с предварително записване